środa, 17 czerwca 2015

#08. "Córka dymu i kości" - Laini Taylor


Okładka książki Córka dymu i kości

Tytuł: Córka dymu i kości
Autor: Laini Taylor
Wydawnictwo: Amber
Data wydania:
Ilość stron:

„Córka dymu i kości jest mroczna, zmysłowa, niepokojąca, niejednoznaczna. Wyobraźnia olśniewa, język jest piękny, każde słowo coś znaczy. A miłość… przerywa granice, przekracza czas i przestrzeń.”

Na wszystkich kontynentach na drzwiach domów pojawiają się czarne odciski dłoni. Wypalają je skrzydlaci nieznajomi, którzy wkradają się do naszego świata przez szczelinę w niebie…

Przemierzająca kręte uliczki zasypanej śniegiem Pragi siedemnastolatka ze szkoły sztuk plastycznych zostanie wkrótce uwikłana w brutalną wojnę istot nie z tego świata. I odkryje prawdę o sobie – zrodzonej z dymu i kości…

Jej szkicowniki są pełne potworów. Mówi w wielu językach, nie tylko ludzkich. Ma jaskrawoniebieskie niefarbowane włosy, niezwykłe tatuaże i blizny. Kim jest?

Karou prowadzi podwójne życie: jedno w Pradze jako utalentowana i tajemnicza artystka, drugie w sekretnym sklepie, gdzie rządzi Brimstone – Dealer Marzeń. Karou nie wie,skąd przybywa i czy jest tylko człowiekiem. Nie wie, po co wyrusza przez magiczny portal na ryzykowne wyprawy. I nie wie, do którego świata należy. Dopóki nie spotka najpiękniejszej istoty: mężczyzny o skrzydłach z płomienia, ustach bez uśmiechu i oczach koloru ognia, których spojrzenie jest jak płonący lont wypalający powietrze pomiędzy nimi.

Akiva staje się jej tak bliski, jakby kochała go całe życie… (opis wydawnictwa)Siedemnastoletnia Karou prowadzi podwójne życie - jako praska artystka, uczennica i przyjaciółka Zuzany, a drugie jako wysłanniczka i pomagierka tajemniczego Brimstone'a, zbieracza zębów. Dziewczyna właściwie nie wie, kim jest, kim są jej rodzice, ani co dokładnie robi dla Brimstone’a. To on i dwie tajemnicze chimery - człekokształtne istoty o takich cechach jak kozie rogi, czy ciało ze splecionych węży - wychowały Karou. Pewnego dnia jednak jej opiekunowie znikają, a wrota do przejścia do ich świata zostają zamknięte. W tym samym czasie Karou poznaje Akivę, przystojnego przedstawiciela wrogiej dla chimer  rasy - serafinów. 

Fabuła jest dość zagmatwana i ciężko było mi się przez nią przebić. Zaczęło się dość spokojnie, autorka powoli wprowadziła nas w rozwój wydarzeń, a potem nastąpił istny armagedon. Naprawdę, łatwo się pogubić, a wiele scen m.in. walki z rodzeństwem Akivy wydało mi się po prostu niepotrzebnych. Dużą wadą było to, że autorka operowała dość skomplikowanym, kwiecistym czasami językiem. Może to wina tłumaczenia, nie wiem, nie jestem w stanie stwierdzić. Przeszkadzało mi to trochę w odbiorze tekstu, nie potrafiłam się skupić.

Kolejną rzeczą, która kuła mnie w oczy podczas lektury "Córki..." jest niedopracowanie świata przedstawionego. Z jednej strony mamy przepiękną Pragę, której tak jak i na żywo był bardzo wyczuwalny, z drugiej świat nadnaturalny. Nie jestem w stanie odpowiedzieć, dlaczego Brimstone zbierał zęby czy kim dokładnie są serafinowie, mimo że skończyłam czytać książkę wczoraj. Nic nie jest dokładnie i jasno wytłumaczone, zupełnie jakby autorka chciała pogrążyć wszystko w mrocznej tajemniczości. Niestety, według mnie zabieg po prostu się nie udał. 

Na plus oceniam jednak kreacje głównych i pobocznych bohaterów. Wszyscy byli przekonujący i w miarę oryginalni, ale bije ich na głowę Karou. Karou, której imię w języku chimer oznacza nadzieję, ma tatuaże na rękaw, czarne oczy i... niebieskie włosy. Wyróżnia się ze świata ludzi także niezwykłym plastycznym talentem i nieograniczoną wyobraźnią. Nikt nie wie, że wszystkie jej opowieści o wyprawach i chimerach są prawdą. Karou nie jest bezwolna, zamknięta w sobie czy niezdarna, tylko waleczna, pewna siebie i nieirytująca. Jej przyjaciółki Zuzany nie da się nie lubić, jest bardzo lojalna i wierna, mimo wielu tajemnic i dziwnego zachowania Karou nadal przy niej trwa. Akiva ani mnie ziębi, ani chłodzi, wydaje mi się być dość wyprany z charakteru, ale jego historia i wytrwałość mnie urzekły, a on ma duże szanse, aby w kolejnych częściach pokazać więcej charakteru, a mniej klaty.

Podsumowując – „Córka dymu i kości” to ciekawa, oryginalna książka z ciekawymi bohaterami. Niestety, wykonanie wyszło autorce trochę gorzej. Polecam jej przeczytanie osobom, które lubią fantastykę, ale nie tym którzy dopiero zaczynają z nią przygodę, bo mogą się zrazić. Nie wiem, czy przeczytam kolejne części, chyba że znajdę w bibliotece.


Ocena – 6/10

7 komentarzy:

 1. Uwielbiam tę książkę! Ona też była moim trafem na "Taniej Książce"! Po prostu się w niej zakochałam! *.* Nie czytałam kolejnych części, ale tą po prostu uwielbiam! I o ile się nie mylę odpowiedzi na twoje pytania były zawarte :P Chociaż czytałam tę książkę 2 lata temu nadal mile ją wspominam. :)
  Pozdrowienia!
  Victoria
  http://czytelniczemysli.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może to po prostu gatunek nie dla mnie? Nie wiem, w każdym razie postaram się przeczytać drugą część, bo nie lubię zostawiać niedokończonych serii.
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 2. Nie czytałam, ale nadrobię w wakacje. A recenzja jest okej, chociaż ja i tam żeby przeczytać jakąś książkę musiałabym ją kupić, bo u mnie w bibliotece, to praktycznie żadnych książek nie ma :(
  http://gabrysiekrecenzuje.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Słyszałam o tej książce już dawno temu, jednak opis mnie nie przekonuje.

  http://isareadsbooks.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie słyszałam o tej książce, ale może przeczytam jeśli znajdę ją w bibliotece albo po okazyjnej cenie ;) W sumie pomysł oryginalny, więc może będzie warto poświęcić czas na czytanie :)
  Pozdrawiam :)
  NiczymSzeherezada.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. To ulubiona książka mojej koleżanki! Czuję się w obowiązku, by ją przeczytać ^_^
  Pomysł wydaje mi się intrygujący i z opowiadań mojej koleżanki - już jestem zauroczona i myślę, że to tylko kwestia czasu, aż się za nią zabiorę. :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo fajna książka, powiem CI, że w drugiej części sporo się wyjaśnia i akcja przneosi się w inne miejsca ;) I na pewno sięgnę po część trzecią, już ją nawet zamówiłam.

  OdpowiedzUsuń