niedziela, 7 czerwca 2015

5 typów bohaterów, jakich spotkasz w młodzieżówceOstatnio zamieściłam swoją listę charakterystycznych dla młodzieżówek bohaterek, a teraz czas na panów :) Oto moja lista najczęściej spotykanych bohaterów, a więc rozsiądź się wygodnie z kawą w ręku (w końcu nazwa bloga zobowiązuje :)) i zaczynajmy!


UWAGA, post prezentuje tylko moje osobiste przemyślenia, z którymi możesz zupełnie się nie zgadzać. I zawiera także śladowe ilości ironii. A teraz możesz z czystym sumieniem czytać dalej :)Pseudodupek

Jest niemiły, prostacki i krytykuje główną bohaterkę. Zazwyczaj po takim zdarzeniu główna bohaterka wzdryga się na myśl o tym, że cokolwiek może ich łączyć, tak naprawdę jest już na jedno jego skinienie. Charakteryzuje się wyjątkową urodą, imponującą muskulaturą oraz oczami, w których główna bohaterka widzi także troskę o swoje dobro i czułość. Tak, jasne.

Tak jak w przypadku Zwykłej niezwykłej, dzieli się na dwie podgrupy:

a) A jednak dupek
Czyli po prostu jest dupkiem, mimo głębi swojego spojrzenia, którego znaczenie bohaterka wyidealizowała. Dlaczego jest dupkiem? Bo może. Nie ma do tego żadnej ideologii, a tylko terapia wstrząsowa (albo Zwykła niezwykła odłamu skrajnie-irytującego jest w stanie go zmienić, bo w niej odkrywa swoją wielką true love od pierwszego wejrzenia)  może go zmienić.

Przykłady: Clancy Gray, Daemon Black, Patch Cipriano

b) Biedny pokrzywdzony przez los broniacy się przed resztą świata dupek
To odłam,  który zdominował obecny rynek książkowy. Biedny pokrzywdzony przez los broniący się przed resztą świata dupek jest wszędzie! Znajdzie się, gdziekolwiek się nie ukryjesz. Wytropi cię, jeśli będziesz na drugim końcu świata. Lepiej się strzeż, choć biedak chce ci tylko opowiedzieć o swoich traumatycznych przejściach.
Zazwyczaj jest przystojny. Dlaczego? Bo nie ukrywajmy, to powieści dla nastolatek. W jego życiu stało się coś złego, coś co kazało zamknąć mu się w sobie i grać Pseudodupka. Niekiedy zmienia swoje nastawienie do życia, oczywiście pod wpływem jakiejś panienki, ale tylko Wojowniczka albo Charakterna dokona tego tak, że od razu zakochamy się w jego nowej wersji. Gdy dokona tego Pokrzywdzona przez los, z którą liżą sobie nawzajem rany dostajemy ckliwą opowiastkę o tym, jak wspólnie pokonują kolejne przeciwności losu, a kolejnej takiej historii po prostu nie da się znieść.Przykłady: Will Herondale, Jace Lightwood, Dean Holder, Adrian IwaszkowGinący gatunek 

Jest miły i sympatyczny, ale umie powiedzieć kilka słów prawdy. Nie zachowuje się jak cham czy prostak. Do tego jest tylko człowiekiem, a więc nie musi być doskonały. Często niezauważany przez główne bohaterki, bo nie prawi jej tandetnych komplementów. Zazwyczaj musi się nieźle napracować, żeby zdobyć jej serce, ale w 75% przypadków przegrywa z Pseudodupkiem czy Przystojnym przystojniakiem.
Ma inne zainteresowania niż wszyscy, a do tego w 90% przypadków jest przystojny. Jest w stanie przytrzymać włosy swojej wybrance, gdy będzie wymiotować po suto zakrapianej imprezie, ale też stawić czoła jej wymagającej i konserwatywnej rodzinie. Nic tylko brać w ciemno, a ten typ to 50%  (reszta należy do Biednych pokrzywdzonych przez los broniących się przed resztą świata dupków) wszystkich bohaterów, o które toczą krwawe boje czytelniczki. A to wszystko z miłości.

Przykłady: Harry Potter, Augustus Waters, Peeta Mellark, Maxon Schreave, Carter West, Liam Stewart, Gideon de VilleriesNajlepszy przyjaciel

Zna główną bohaterkę tak długo, że zdążył poznać jej wszystkie sekrety, a właściwie ona nie ma przed nim żadnych. Poznali się w przedszkolu/szkole/lesie/ulicy/bibliotece i innym bardzo oryginalnym miejscu. Zazwyczaj jest przystojny, ale główna bohaterka go nie zauważa, względnie podkochuje się, ale oczywiście nic mu nie mówi - przecież powinien się domyślić, prawda?
Często wykorzystywany przez główną bohaterkę do podwożenia czy drobnych prac budowlano-naprawczych. Jest gotów dla niej na wszystko. W 85% przypadków postać Najlepszego przyjaciela wykorzystywana jest do zrobienia miłosnego trójkąta, a walkę o serce głównej bohaterki zwykle przegrywa. Life is brutal, twoje kilkunastoletnie oddanie i lojalność odeszło w zapomnienie, gdy przed oczami głównej bohaterki pojawił się sześciopak

Przykłady: Simon Lewis, Gale Hawthorne, Alex Stewart, Kilorn ("Czerwona królowa"), Ron WeasleyPrzystojny przystojniak

Znany z tego, że jest przystojny. Zazwyczaj nie posiada zbyt rozbudowanej części mózgu odpowiadającej za myślenie, chodzi po świecie targany przez hormony.
Często gra na wysokich pozycjach w modnych amerykańskich grach zespołowych i jego głównym zajęciem jest wyrywanie lasek na imprezach, których nie pamięta.
Zazwyczaj nie wiąże się z nimi na stałe, ale gdy trafi na podatny grunt (czytaj: Zwykła niezwykła albo Pokrzywdzona przez los) potrafi się zmienić. Mimo to traktowany jako bohater negatywny. Szerzej znany jako dupek.

Przykłady: Rush Finlay, Grayson (z "Hopeless"), Asher Beal ("Wybacz mi, Leonardzie")


Tak, to nasz nowy Q znany też jako Isaac

Ofiara

Jest nielubiany w swoim liceum. Często kujon ukrywający się za okularami i stosem książek. W innej wersji - totalny nerd. Właściwie nigdy nie miał dziewczyny, a rozmawiał jedynie z kilkoma przedstawicielkami tej drugiej płci, włączając w to swoją matkę. Całe dnie spędza nad książkami/grając w gry komputerowe, a potem dyskutuje o tym ze swoimi równie dojrzałymi jak on kolegami. Po prostu nie jest kompatybilny z resztą świata.
Raczej się nie zmienia, może pod wpływem Charakternej stanie się bardziej Ginącym gatunkiem, ale czasami zmiany nie są możliwe. Jego szanse na znalezienie żony maleją za każdym razem, gdy wkłada tą okropną zieloną koszulę w palemki i zaczyna mówić przez nos (skrajny przypadek). Tak właściwie to podoba się głównie kujonkom, należących do Zwykłych niezwykłych albo Słodkich bezbronnych.

Przykłady: Colin Singleton, Quentin Jacobsen, Miles Halter, Neville Longbottom*

*który w piękny i godny podziwu sposób z Ofiary ewoluuje do Ginącego gatunku. Kocham cię, Neville!To już koniec mojego zestawienia bohaterów. Jeśli masz ochotę coś dodać, zgłosić jakiś innych kandydatów do tych typów,  z chęcią ich poznam! Piszcie w komentarzach :)


4 komentarze:

 1. Zgadzam się z tobą w stu procentach, często autorki idą po najmniejszej linii oporu i stwarzają bohaterów poprzez utarte i znane przez wszystkich schematy. Rzadko kiedy trafia się oryginalna postać z pazurem. Pozdrawiam :)

  http://diamentowe-slowa.blogspot.com zapraszam do mnie

  OdpowiedzUsuń
 2. Genialne są te posty. ;) Rzeczywiście to są najczęściej spotykane typy bohaterów w młodzieżówkach. I ciężko jest znaleźć postać, która nie wpisywałaby się w żaden z nich.

  OdpowiedzUsuń
 3. Hahahaha XDD
  Jesteś mistrzem w tych postach, naprawdę XDD

  OdpowiedzUsuń
 4. Moim zdaniem Carter West to dupek pokrzywdzony przez los. Nie rozumiem, czemu zaczął chodzić z Jules, a potem cierpiał patrząc na Allie. Przecież sam z nią zerwał.

  OdpowiedzUsuń