czwartek, 4 czerwca 2015

5 typów bohaterek, które spotkasz w młodzieżówce


Wszyscy znamy to uczucie, gdy czytasz książkę, zagłębiasz się w fabułę i nagle do twojej głowy przychodzi myśl „Co? Znowu to samo? Czy X to bliźniacza siostra Y?”.


Tak, też mam tak bardzo często. Teraz ja, Natalia Łucja łowczyni schematów, przedstawiam wam efekty moich dogłębnych badań.


(UWAGA, post prezentuje tylko moje osobiste przemyślenia, z którymi możesz zupełnie się nie zgadzać. I zawiera też śladowe ilości ironii. A teraz możesz z czystym sumieniem czytać dalej J).Zwykła niezwykła


Jest zupełnie zwyczajną nastolatką. Wyróżnia się jakaś konkretną cechą, ale nie charakteru, lecz wyglądu, co w praktyce daje same rude, rudawe lub kasztanowowłose bohaterki. Cóż. Wiedzą, co to Internet, memy i metro. Używają lokówek czy prostownic, ale nawet rano, w wyciągniętych piżamach olśniewają swoim pięknem (przypadkowe wtrącenia/okrzyki podziwu/gwizdy stanowią część fabuły 75% książek z taką bohaterką).

Istnieją dwa odłamy:

a) odłam neutralno-pozytywny

Jej życie wyglądało normalnie i właściwie podobne do twojego, do czasu gdy...
No właśnie. W jej życiu nastąpił wstrząs, odkryła coś niezwykłego czy ujawniła się jakaś cecha. Na przykład wyrosła druga para uszu na środku czoła. Mimo to lubisz ją, bo zaimponowała ci tym, jak szybko odnalazła się w nowej sytuacji. Czasami zamienia się w Wojowniczkę albo Charakterną.
Albo po prostu jest to bohaterka, którą możesz spotkać w realnym życiu, ale odróżniająca się czymś od innych.
Przykłady - Clary Fray, Tessa Gray, Gwendolyn Shepherd, Mia Hall, Hazel Grace Lancaster, Amber Appleton

b) odłam skrajno-irytujący

Jest piękna, perfekcyjna, doskonała. Zdobyła najlepszego chłopaka z możliwych, a bez niego to jak bez płuc. Świetnie odnalazła się w nowej sytuacji, ale przy okazji straciła wiele na wiarygodności. Uważana za wyjątkowo dojrzałą na swój wiek, ale zakochuje się bardzo szybko. No tak, w końcu nigdy wcześniej nie miała chłopaka i nie chodziła na imprezy. Ale w końcu każda zmiana pociąga za sobą inne. 

Przykłady - Bella Swan, Nora Grey, Kate Swartz*
Pokrzywdzona przez los

Straciła ojca, matkę, siostrę lub brata. W skrajnych przypadkach wszystkich, a do tego jeszcze została bez dachu nad głową i pieniędzy. Lub życie odcisnęło na niej jakiekolwiek inne piętno.
W takim przypadku nie pozostaje jej nic innego jak przywdzianie żałoby i rozglądanie się za wielką miłością jej życia  (najczęściej przybierającą formę młodzieńca o wzorcowej muskulaturze, często tak samo pokrzywdzonego przez los jak ona) , która pomoże uleczyć jej rany (lub rany obydwojga).
Najczęściej to typ nieśmiałej zakonnicy, do której trudno dotrzeć, ponieważ zawiodła się na ludziach i cierpi. Nie ufa nikomu i lubi podkreślać, jacy inni są niedojrzali, ponieważ nie przeżyli takich tragedii, co ona.
90% z nich odznacza się wyjątkową urodą, są często komplementowane. Jakoś trzeba było wynagrodzić ich stratę, prawda?
Przykłady – Kelsey Summers, Blaire Wynns, Emma Thomas.


Wojowniczka

Ma przy sobie broń. 
Łuki, noże, pistolety to dla niej nic. Mogłaby napisać encyklopedię survivalową albo prowadzić kursy dla Pokrzywdzonych przez los. Zwykle opiekuje się jakąś Słodką bezbronną, czasami zajmuje się jeszcze jakimś typowo męskim zajęciem.
Budzi w płci przeciwnej mieszaninę podziwu i strachu. Wie, co to sarkazm i jak go używać. Stawia na swoim i trudno jej zaimponować. Trudno przejść koło niej obojętnie i wzbudza wiele, często skrajnych, uczuć.  Na pewno jeszcze wiele razy cię zaskoczy.
Jeśli masz ochotę zadrzeć z nimi, szykuj się do walki (masz 50% szans, że dożyjesz przyjazdu karetki). 

Przykłady - Isabelle Lightwood, Rose Hathaway, Katniss Everdeen, Annabeth Chase, Celaena Sardothien


Charakterna

Nie sposób jej pomylić z kimkolwiek innym. Ma swoje zdanie, a także swoje za uszami. Wzbudza pozytywne emocje, cechuje się indywidualnością. Nie chowa głowy w piasek w obliczu zagrożenia. Jest szczera i silna, zaangażowana, wzbudza podziw w innych. Zna swoją wartość i ma poczucie humoru. 
O wiele bardziej zrani cię słowami niż ty ją. Zgasi cię szybciej niż myślisz. Lepiej mieć z nią dobre relacje, jeśli nie chcesz mieć kłopotów. 
To delikatniejsza wersja Wojowniczki, niekoniecznie obytej z bronią - jej orężem może być jej indywidualność.
Przykłady - Ginny Weasley, Luna Lovegood, Charlotte Branwell, Sophie Collins, Sydney Blake, Lena HallowaySłodka bezbronna

Za bardzo to nie wie, co robić. Zdarza jej się załamywać ręce i czekać na podjęcie decyzji przez kogo innego.  Często wymaga profesjonalnej opieki i nadzoru. Choć w jej życiu dużo się dzieje, jest odstawiona na boczny tor. Właściwie to sama tam przyszła i usiadła. Żyje w cieniu swojej najlepszej przyjaciółki/siostry/współlokatorki, ale dobrze jej z tym. Nie kwestionuje niczego. Raczej małe szanse, że cokolwiek się zmieni.
Jak wykonać test, który pokaże, czy dana bohaterka jest Słodką bezbronną? Zamień ją rolami z Wojowniczką i zobacz co się stanie.
Przykłady - Prim Everdeen, Lissa Dragomir


To już koniec mojego zestawienia. Już w niedzielę będzie można spodziewać się zestawienia "5 typów bohaterów, których spotkasz w młodzieżówce". Pozdrawiam! :)

*te dwie ostatnie i tak wypadają blado przy tej pierwszej


1 komentarz:

  1. Hahahaha XD
    Coś w tym jest, to na pewno. XD
    Doszłam do wniosku, że mój ulubiony typ to wojowniczka. :D

    OdpowiedzUsuń