środa, 25 maja 2016

#42. "Kamień i sól" - Victoria Scott


Po pierwszej części, czyli „Ogniu i wodzie” (klik) miałam wygórowane oczekiwania, co do kolejnej. Nikomu nie obcy chyba kryzys drugiej części w przypadku trylogii – tak miałam z „Igrzyskami śmierci” Suzanne Collins czy „Pandemonium” Lauren Oliver. Całe szczęście, że tego udało się Victorii Scott uniknąć.

Jak daleko się posuniesz, by przeżyć?

Tella ma za sobą przerażającą przeprawę przez dżunglę i pustynię. Nie może się już wycofać. W kolejnych etapach wyścigu zmierzy się z ukrytymi niebezpieczeństwami oceanu, mrożącym oddech górskim zimnem oraz… nowymi, pokrętnymi zasadami wyścigu.

Co jednak, jeśli niebezpieczeństwo leży jeszcze głębiej? Jak można ufać komukolwiek, skoro wszyscy mają jakieś sekrety? Co zrobić, gdy osoba, na której najbardziej polegasz, nagle przestaje cię wspierać? Jak wybrać między jednym życiem a drugim?

Wyścig dobiega końca. Wystartowało stu dwudziestu dwóch uczestników. Kiedy Tella i ci, którzy przeżyli, stają do ostatniego etapu, jest ich zaledwie czterdziestu jeden… i tylko jedna osoba może zwyciężyć.
Oszałamiający thriller Victorii Scott sprawi, że twój puls przyspieszy!
(oficjalny opis)

Victoria Scott postawiła sobie poprzeczkę bardzo wysoko. Byłam zachwycona jej częścią, dawno żadna książka nie wciągnęła mnie aż tak bardzo i nie spowodowała u mnie książkowego kaca. Nie mogłam doczekać się, aż w moje ręce wpadnie „Kamień i sól”. Czy po przeczytaniu tej części  nie mogę się doczekać ostatniej?
Zdecydowanie tak!

Nastąpił rozwój bohaterów, którego się nie spodziewałam. To znaczy nie Tella – Tella nadal zachowała w sobie uwielbienie do „przyziemnych” spraw podczas morderczego wyścigu, co mnie bawiło i sprawiało, że polubiłam tą bohaterkę – ale bohaterowie drugoplanowi jak Jaxon, Guy czy Harper. Poznaliśmy ich dokładniej, usłyszeliśmy ich historie i obserwowaliśmy jak nawiązują się między nimi cienkie więzi. Budująca się przyjacielska relacja Telli z Harper, która pod wieloma sprawami jest o wiele dojrzalsza została naprawdę świetnie przedstawiona w sposób, w jaki brakuje w tym rodzaju książek dla młodzieży. Wątek romantyczny nadal nie przesłaniał całej fabuły, a Tella nie stała się nagle bezwolną owieczką, którą należy ratować, a pokazała pazurki.

Tym razem akcja była szybka od samego początku. Krótkie, a obrazowe opisy, brak wydłużonych monologów wewnętrznych to jej zdecydowane plusy. Przedzieranie się z Tellą i jej grupą przez ocean, a potem góry, napotykanie na ich drodze kolejnych problemów, odkrywanie intryg i tajemnic organizatorów… A wreszcie zakończenie.

Zakończenie „Kamienia i soli” aż błaga o kolejną część, ale z tego, co zdążyłam wyszperać z wypowiedzi Victorii Scott na jej koncie na goodreads, nie wiadomo, czy napisze finał tej historii. Mam nadzieję, że tak i że zobaczymy ją już wkrótce!Tytuł: "Kamień i sól"
Autor: Victoria Scott 
Seria: Ogień i woda #2
Wydawnictwo: IUVI
Data wydania: 17 lutego 2016
Ilość stron: 365

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu IUVI.

8 komentarzy:

 1. Pomimo faktu, że ta seria zbiera naprawdę masę pozytywnych opinii, jakoś kompletnie nie potrafię się do niej przekonać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zastanawiam się nad nią ale chętnie poznam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zastanawiam się jak to jest, że jeszcze nie przeczytałam tej serii, masakra! Od tak dawna staram się to nadrobić, ale zawsze coś mi wypada :/
  Pozdrawiam :D
  http://books-world-come-in.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja jeszcze nie przeczytałam pierwszego tomu i dopiero teraz zorientowałam się, że nawet nie wiem o czym to jest. Dużo słyszałam o obu książkach ale nigdy im się nie przyglądałam na tyle by choć przeczytać opis... Muszę to nadrobić :)

  Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do mnie na konkurs. Do końca pozostały tylko 3 dni ^^
  ksiazki-bez-tajemnic.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Pamiętam, że gdy w blogosferze zrobił się szal na tę książkę bardzo chciałam ją poznać. Po dłuższym czasie ochota trochę mi minęła, lecz nadal w odległej przyszłości chciałabym zapoznać się najpierw z Ogniem i wodą, a potem z drugim tomem :>
  Pozdrawiam
  secretsofbooks.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. Od dawna mam ochotę przeczytać obie książki :) Takie historie zawsze wywołują we mnie wiele emocji i czytam je z zapartym tchem. Mam nadzieję, że ta seria mnie nie zawiedzie :)
  Justyna z livingbooksx.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. bardzo lubię tę serię i nie mogę się doczekać kolejnego tomu <3

  OdpowiedzUsuń
 8. Lubię takie książki bo pomimo że lat mi przybywa, a nie ubywa, to nadal uwielbiam zatracić się w takim świecie :)

  OdpowiedzUsuń